fbpx

WARSZTATY Parentingowe

Spotkania trwają  90 minut i przeznaczone są dla osób posiadających dzieci, spodziewających się dziecka, pracujących z dziećmi lub rozważających założenie rodziny. Wiek nie ma tu dla nas znaczenia. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, we wtorki o 20:30.

Vol. 1  Bałagan zorganizowany
Czyli o tym jak oganiać bajzel i chaos rodzinnego piekiełka. Opowiem Wam jakie techniki i taktyki stosować, aby nie zwariować, a jakoś wykaraskać się z planu i nie podaruję Wam wzmianki o tym jak ważna jest sztuka odpuszczania. Plan, edycja, konsekwencja – te trzy hasła będą nam towarzyszyć podczas spotkania z pierwszego cyklu warsztatów.

Vol. 2  Dzień dobry rodzino
Stworzenie rodziny pełnej ciepła i szacunku nie prosta sprawa, ale to nie jest też wyzwanie godne Nobla. To raczej wyzwanie codzienności, do którego kluczem, czy też narzędziem jest komunikacja. Odpowiednia komunikacja to podstawa. W pigułce poznacie zasady pozytywnego porozumiewania się, pozytywnych konfliktów, komunikacji bez przemocy, radzenia sobie z trudnymi emocjami i sprzecznymi stanowiskami. Każdy powinien poznać ten temat. Trzymam kciuki, że kiedyś temat ten pojawi się w szkołach.

Vol. 3  Jak pracować i nie zwariować?
Jesteś pracującym rodzicem z wyrzutami sumienia, albo rodzicem z teściową marudzącą, że wybierasz pracę nad rodzinę, a tak nie wolno? A może wahasz się czy iść do pracy, albo czy mieć dziecko, skoro pracy nie jesteś w stanie przerwać? Wierz mi, że temat mam zbadany od podszewki, bo w mojej pracy rzadko zdarza się wolne. Pogadamy o pracujących i niepracujących rodzicach. Zapisując się na ten warsztat dowiesz się jak rozróżnić pracowitość od pracoholizmu oraz o tym jak
działa naśladownictwo u dzieci. Nie bój się być sobą, bo nikt nikogo nie będzie krytykować. Wielu z Was ma dylemat i musicie tylko dowiedzieć się, jak fantastyczne wzorce tworzycie swoim podopiecznym nawet o tym nie wiedząc. Wyjaśnię Wam czym jest praca dla Was i dla dziecka, bo nie zawsze jest to praca zawodowa. Spotkanie przygotowane zarówno z myślą o nieaktywnych i aktywnych zawodowo opiekunach małych dzieci. Wykorzystajcie swój potencjał i zapiszcie się na
warsztat „Jak pracować i nie zwariować”

Vol. 4  Teściowa NIEstraszna
Relacje z rodzicami i teściami to często nieprzyjemny temat. Czasami ktoś wchodzi nam z buciorami w życie rodzinne, ale robi to w dobrej wierze, robi to, ale odwdzięcza się pomocą, robi to bo… na to pozwalamy. Gdzie jest granica prywatności i na ile dziadkowie powinni wchodzić w życie dzieci i wnuków? Wiesz? Jak nie wiesz, to Ci powiem, a jak wiesz, to pewnie chcesz w końcu to zrealizować, dlatego dam Ci motywację. Ustalimy kto ustala zasady, jakie zasady są zdrowe dla wszystkich i trochę popracujemy nad obroną przed ukrytą manipulacją, np. „nie odmawiajmy lepiej babci, bo jej będzie przykro”

Vol. 5  Moje kochane bachory
Tu odkryta zostanie cała prawda o agresji, konfliktach domowych i nieusłuchanych dzieciach. Dzielenie obowiązków i delegowanie. Spotkanie pomoże Wam zrozumieć powody dla jakich dzieci bywają niegrzeczne, nieposłuszne lub zbuntowane. Oczywiście omówimy również temat buntu dwulatka i przyjrzymy się tym okropnym sprzeciwom dziecięcym – czy aby nie potęgują się one w naszych oczach? – zdradzę Wam pewną tajemnicę dystansu.

Vol. 6  Bezpieczny internet
Internetu dziś nie unikniemy, komputera nie zakażemy. Możesz zakazać, ale to też niesie za sobą pewne konsekwencje i o nich Ci właśnie opowiem. Spotkanie o internecie, to omówienie zagrożeń i możliwości z perspektywy życiowych sytuacji, bez teorii. Wyjaśnię Wam jak najbezpieczniej podejść do tematu Facebooka i Instagrama, gdy dzieci chcą takie konta mieć. Nie zabraknie miejsca na omówienie podstawowych bezpiecznych zachowań w internecie, które trzeba przerobić z dziećmi w zakresie kontaktu z obcymi osobami, przekazywania danych, wysyłania zdjęć, zapraszania do znajomych, wchodzenia na nieznane strony, weryfikowania informacji itd. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się swoim działaniom w mediach społecznościowych bez odsłaniania się przed innymi. To spotkanie skłoni Was do refleksji i spowoduje, że będziecie bardziej świadomymi użytkownikami internetu.

Vol. 7  (Nie)Zgadzam się
Mówienie „nie” czasami skutkuje niezadowoleniem, bywa więc bardzo trudne zarówno dla tego kto chce powiedzieć „nie” jak i dla tego kto musi je usłyszeć. Mówienie „Tak”, czyli komunikowanie potrzeb to też niełatwa sprawa, ale ważna! Jest to tak ważny temat, że napisałam o tym pracę magisterską. Twierdzę, że asertywność trzeba kształtować od maleńkości. Łatwo ją stłamsić, łatwo też rozdmuchać ego dziecka. Koniecznie zajrzyjcie na ten warsztat, bo z wielką chęcią pokaże Wam jak zachować zdrową równowagę i jak wychowywać dziecko tak, aby potrafiło bronić swojego zdania, nie dało się stłamsić, nie krzywdząc przy tym innych.

Vol. 8  Chillout mama/ Mama na relaksie
Oj! To będzie miłe spotkanie. Czas porzucić wyrzuty sumienia i nauczyć się, gdzie są granice maminego czasu i prywatności. Nauczę Was jak znaleźć ten czas, a gdy już go znajdziecie (uwaga, podpowiedź – on się nigdy sam nie znajduje, go trzeba po prostu zorganizować, i chylimy czoła przed tymi którzy nam go czasem organizują za nas) jak go wykorzystać, co zrobić i jak się relaksować? Porozmawiamy również o technikach radzenia sobie ze stresem.

Vol. 9 Przygotuj świnkę skarbonkę
Kieszonkowe, oszczędności i wydatki dziecięce, czyli dziecięce myślenie o pieniądzach. Jak uczyć dzieci wartości pieniędzy? Jak wysokie powinno być kieszonkowe? Czy nagradza się dzieci pieniędzmi? Czy obowiązki domowe powinny być płatne? Czy dziecko może pracować? Kto powinien decydować na co wydajemy pieniądze ze skarbonki lub te z komunijnych prezentów? Znam odpowiedzi na te pytania i każdy rodzic też powinien, dlatego mam nadzieję, że pochylimy się razem nad tym tematem i będziecie dobrze przygotowani do stania się doradcami finansowymi waszych dzieci.

Vol. 10  Niezła chandra
„Mam doła”, „Złapał mnie dół”, „Nic mi się nie chce”, „Mam dość”… Komu te teksty nie są bliskie? My znamy sposoby na chandrę jesienną, wiosenną, letnią i tą kolejną. Zimowy spadek nastroju, czy wiosenne przesilenie trzeba jakoś oswoić i trzeba dać mu radę. Czasami nic nie trzeba, ale masz prawo o tym nie wiedzieć. Krzyki dzieci i kłótnia z facetem, wredna baba co zastawiła Ci auto i lepiej wyglądająca sąsiadka powodują, że ciśnienie skacze na maksymalny poziom. Do tego trzeba znaleźć jakieś podejście. Niektórzy mają to w sobie, ale większość ludzi musi nad tym pracować. Sposoby na doła i brak energii odnajdziesz ze mną – Patrycją Chocieszyńską. tak aby ogólne zrezygnowanie i inne sygnały Twojego zmęczonego codzienną ilością zgłoszeń, próśb i wezwań organizmu przekuć w coś konstruktywnego.

Vol. 11  Zdolni bez przymusu
Temat ten jest pozornie błahy, więc tylko świadomi rodzice się nim zainteresują. Będziemy omawiać temat rozwoju kreatywności i innych zdolności dziecka. Powiem Wam jak to robić i co tym tak naprawdę zmieniacie. Dobrze wiedzieć na co wpływamy gdy dajemy jakieś zadanie dziecku. Największą wartością, którą wyniesiecie z tych zajęć, to zrozumienie gdzie jest granica ambicji, tzn. kiedy dzieci są przeciążone, kiedy przelewamy w sposób niezdrowy swoje marzenia i cele na dziecko, kiedy powiedzieć stop, a kiedy dać możliwość i zapisywać dzieci na zajęcia dodatkowe, ćwiczyć w domu i motywować do pracy. To problem dzisiejszych czasów: rodzice karierowicze. Czy tacy na serio istnieją, czy może Ci leniwi rodzice stworzyli takie pojęcie, aby postawić się w lepszym świetle? Odpowiedź jest zatrważająco prosta, a w większości sytuacji dobrze robicie, tylko otoczenie sieje w Was zwątpienie. Spotkajmy się i rozwiejmy te wątpliwości.

Vol. 12  Noworoczny
Kończy się rok, a zaczyna nowy, więc zaczynamy kombinować z postanowieniami. Dosłownie kombinujemy, aż przekombinujemy, dlatego większość postanowień noworocznych bierze w łeb. Mówiliśmy już podczas spotkania „Bałagan zorganizowany” o organizacji domowego piekiełka, a teraz czas na cele. Jest cel, musi być motywacja. Czy wiesz dlaczego nie udaje nam się osiągnąć założonego celu? A dlaczego i komu udaje się dobiec do mety po mimo przeciwności? Czasami nie ma przeciwności, a i tak się nie udaje. Zdradzę Wam nie tylko techniki motywacyjne, ale również metody opracowywania celów i ich segregacji! Marzenia to dobry start, a teraz zamieńmy je w rzeczywistość!