fbpx

WARSZTATY DLA MAMY I TATY

Od stycznia rusza całe kalendarium warsztatów dla mamy i taty! Koniecznie śledźcie nas na bieżąco! Możecie to robić tutaj, na facebook’u lub po prostu pisać do nas i pytać osobiście.

Interdyscyplinarny zespół profesjonalistów z bogatym doświadczeniem są tu dla Was, abyście mogli uczyć się, resetować i ładować akumulatory. Od warsztatów z szycia, aż po konsultacje z seksuologiem, psychologiem poprzez fizjoterapie, aż do spotkań z położną czyli to czego każda mama szuka: wiedza, wymiana doświadczeń. Witaj w Narnii rodzicielstwa.

Spotkania trwają  90 minut i przeznaczone są dla osób posiadających dzieci, spodziewających się dziecka, pracujących z dziećmi lub rozważających założenie rodziny. Wiek nie ma tu dla nas znaczenia. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, we wtorki o 20:30.

Vol. 1  Bałagan zorganizowany
Czyli o tym jak oganiać bajzel i chaos rodzinnego piekiełka. Opowiem Wam jakie techniki i taktyki stosować, aby nie zwariować, a jakoś wykaraskać się z planu i nie podaruję Wam wzmianki o tym jak ważna jest sztuka odpuszczania. Plan, edycja, konsekwencja – te trzy hasła będą nam towarzyszyć podczas spotkania z pierwszego cyklu warsztatów.
Vol. 2  Dzień dobry rodzino
Stworzenie rodziny pełnej ciepła i szacunku nie prosta sprawa, ale to nie jest też wyzwanie godne Nobla. To raczej wyzwanie codzienności, do którego kluczem, czy też narzędziem jest komunikacja. Odpowiednia komunikacja to podstawa. W pigułce poznacie zasady pozytywnego porozumiewania się, pozytywnych konfliktów, komunikacji bez przemocy, radzenia sobie z trudnymi emocjami i sprzecznymi stanowiskami. Każdy powinien poznać ten temat. Trzymam kciuki, że kiedyś temat ten pojawi się w szkołach.
Vol. 3  Jak pracować i nie zwariować?
Jesteś pracującym rodzicem z wyrzutami sumienia, albo rodzicem z teściową marudzącą, że wybierasz pracę nad rodzinę, a tak nie wolno? A może wahasz się czy iść do pracy, albo czy mieć dziecko, skoro pracy nie jesteś w stanie przerwać? Wierz mi, że temat mam zbadany od podszewki, bo w mojej pracy rzadko zdarza się wolne. Pogadamy o pracujących i niepracujących rodzicach. Zapisując się na ten warsztat dowiesz się jak rozróżnić pracowitość od pracoholizmu oraz o tym jak
działa naśladownictwo u dzieci. Nie bój się być sobą, bo nikt nikogo nie będzie krytykować. Wielu z Was ma dylemat i musicie tylko dowiedzieć się, jak fantastyczne wzorce tworzycie swoim podopiecznym nawet o tym nie wiedząc. Wyjaśnię Wam czym jest praca dla Was i dla dziecka, bo nie zawsze jest to praca zawodowa. Spotkanie przygotowane zarówno z myślą o nieaktywnych i aktywnych zawodowo opiekunach małych dzieci. Wykorzystajcie swój potencjał i zapiszcie się na
warsztat „Jak pracować i nie zwariować”
Vol. 4  Teściowa NIEstraszna
Relacje z rodzicami i teściami to często nieprzyjemny temat. Czasami ktoś wchodzi nam z buciorami w życie rodzinne, ale robi to w dobrej wierze, robi to, ale odwdzięcza się pomocą, robi to bo… na to pozwalamy. Gdzie jest granica prywatności i na ile dziadkowie powinni wchodzić w życie dzieci i wnuków? Wiesz? Jak nie wiesz, to Ci powiem, a jak wiesz, to pewnie chcesz w końcu to zrealizować, dlatego dam Ci motywację. Ustalimy kto ustala zasady, jakie zasady są zdrowe dla wszystkich i trochę popracujemy nad obroną przed ukrytą manipulacją, np. „nie odmawiajmy lepiej babci, bo jej będzie przykro”
Vol. 5  Moje kochane bachory
Tu odkryta zostanie cała prawda o agresji, konfliktach domowych i nieusłuchanych dzieciach.Dzielenie obowiązków i delegowanie. Spotkanie pomoże Wam zrozumieć powody dla jakich dzieci bywają niegrzeczne, nieposłuszne lub zbuntowane. Oczywiście omówimy również temat buntu dwulatka i przyjrzymy się tym okropnym sprzeciwom dziecięcym – czy aby nie potęgują się one w naszych oczach? – zdradzę Wam pewną tajemnicę dystansu.
Vol. 6  Bezpieczny internet
Internetu dziś nie unikniemy, komputera nie zakażemy. Możesz zakazać, ale to też niesie za sobą pewne konsekwencje i o nich Ci właśnie opowiem. Spotkanie o internecie, to omówienie zagrożeń i możliwości z perspektywy życiowych sytuacji, bez teorii. Wyjaśnię Wam jak najbezpieczniej podejść do tematu Facebooka i Instagrama, gdy dzieci chcą takie konta mieć. Nie zabraknie miejsca na omówienie podstawowych bezpiecznych zachowań w internecie, które trzeba przerobić z dziećmi w zakresie kontaktu z obcymi osobami, przekazywania danych, wysyłania zdjęć, zapraszania do znajomych, wchodzenia na nieznane strony, weryfikowania informacji itd. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się swoim działaniom w mediach społecznościowych bez odsłaniania się przed innymi. To spotkanie skłoni Was do refleksji i spowoduje, że będziecie bardziej świadomymi użytkownikami internetu.
Vol. 7  (Nie)Zgadzam się
Mówienie „nie” czasami skutkuje niezadowoleniem, bywa więc bardzo trudne zarówno dla tego kto chce powiedzieć „nie” jak i dla tego kto musi je usłyszeć. Mówienie „Tak”, czyli komunikowanie potrzeb to też niełatwa sprawa, ale ważna! Jest to tak ważny temat, że napisałam o tym pracę magisterską. Twierdzę, że asertywność trzeba kształtować od maleńkości. Łatwo ją stłamsić, łatwo też rozdmuchać ego dziecka. Koniecznie zajrzyjcie na ten warsztat, bo z wielką chęcią pokaże Wam jak zachować zdrową równowagę i jak wychowywać dziecko tak, aby potrafiło bronić swojego zdania, nie dało się stłamsić, nie krzywdząc przy tym innych.
Vol. 8  Chillout mama/ Mama na relaksie
Oj! To będzie miłe spotkanie. Czas porzucić wyrzuty sumienia i nauczyć się, gdzie są granice maminego czasu i prywatności. Nauczę Was jak znaleźć ten czas, a gdy już go znajdziecie (uwaga, podpowiedź – on się nigdy sam nie znajduje, go trzeba po prostu zorganizować, i chylimy czoła przed tymi którzy nam go czasem organizują za nas) jak go wykorzystać, co zrobić i jak się relaksować? Porozmawiamy również o technikach radzenia sobie ze stresem.
9. Przygotuj świnkę skarbonkę
Kieszonkowe, oszczędności i wydatki dziecięce, czyli dziecięce myślenie o pieniądzach. Jak uczyć dzieci wartości pieniędzy? Jak wysokie powinno być kieszonkowe? Czy nagradza się dzieci pieniędzmi? Czy obowiązki domowe powinny być płatne? Czy dziecko może pracować? Kto powinien decydować na co wydajemy pieniądze ze skarbonki lub te z komunijnych prezentów? Znam odpowiedzi na te pytania i każdy rodzic też powinien, dlatego mam nadzieję, że pochylimy się razem nad tym tematem i będziecie dobrze przygotowani do stania się doradcami finansowymi waszych dzieci.
Vol. 10  Niezła chandra
„Mam doła”, „Złapał mnie dół”, „Nic mi się nie chce”, „Mam dość”… Komu te teksty nie są bliskie? My znamy sposoby na chandrę jesienną, wiosenną, letnią i tą kolejną. Zimowy spadek nastroju, czy wiosenne przesilenie trzeba jakoś oswoić i trzeba dać mu radę. Czasami nic nie trzeba, ale masz prawo o tym nie wiedzieć. Krzyki dzieci i kłótnia z facetem, wredna baba co zastawiła Ci auto i lepiej wyglądająca sąsiadka powodują, że ciśnienie skacze na maksymalny poziom. Do tego trzeba znaleźć jakieś podejście. Niektórzy mają to w sobie, ale większość ludzi musi nad tym pracować. Sposoby na doła i brak energii odnajdziesz ze mną – Patrycją Chocieszyńską. tak aby ogólne zrezygnowanie i inne sygnały Twojego zmęczonego codzienną ilością zgłoszeń, próśb i wezwań organizmu przekuć w coś konstruktywnego.
Vol. 11  Zdolni bez przymusu
Temat ten jest pozornie błahy, więc tylko świadomi rodzice się nim zainteresują. Będziemy omawiać temat rozwoju kreatywności i innych zdolności dziecka. Powiem Wam jak to robić i co tym tak naprawdę zmieniacie. Dobrze wiedzieć na co wpływamy gdy dajemy jakieś zadanie dziecku. Największą wartością, którą wyniesiecie z tych zajęć, to zrozumienie gdzie jest granica ambicji, tzn. kiedy dzieci są przeciążone, kiedy przelewamy w sposób niezdrowy swoje marzenia i cele na dziecko, kiedy powiedzieć stop, a kiedy dać możliwość i zapisywać dzieci na zajęcia dodatkowe, ćwiczyć w domu i motywować do pracy. To problem dzisiejszych czasów: rodzice karierowicze. Czy tacy na serio istnieją, czy może Ci leniwi rodzice stworzyli takie pojęcie, aby postawić się w lepszym świetle? Odpowiedź jest zatrważająco prosta, a w większości sytuacji dobrze robicie, tylko otoczenie sieje w Was zwątpienie. Spotkajmy się i rozwiejmy te wątpliwości.
Vol. 12  Noworoczny
Kończy się rok, a zaczyna nowy, więc zaczynamy kombinować z postanowieniami. Dosłownie kombinujemy, aż przekombinujemy, dlatego większość postanowień noworocznych bierze w łeb. Mówiliśmy już podczas spotkania „Bałagan zorganizowany” o organizacji domowego piekiełka, a teraz czas na cele. Jest cel, musi być motywacja. Czy wiesz dlaczego nie udaje nam się osiągnąć założonego celu? A dlaczego i komu udaje się dobiec do mety po mimo przeciwności? Czasami nie ma przeciwności, a i tak się nie udaje. Zdradzę Wam nie tylko techniki motywacyjne, ale również metody opracowywania celów i ich segregacji! Marzenia to dobry start, a teraz zamieńmy je w rzeczywistość!

Spotkania trwają 90 minut i przeznaczone są dla osób posiadających dzieci, spodziewających się dziecka lub rozważających założenie rodziny. Wiek nie ma tu dla nas znaczenia. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, we wtorki o 20:30

Vol. 1  Rodzice fajna SeksPara 
Opowiem Wam o tym jak stać się seksualnie zadowoloną parą i co robić, żeby było w związku dobrze i miło, a także tak, aby się nie kończyło. Wyjaśnię, czy przerwy w seksie go ulepszają czy pogarszają i czy trzeba seksu uprawiać dużo, żeby być w szczęśliwym związku. Poruszymy na tym spotkaniu ważny temat: jak seksualność rodziców i ich współżycie wpływa na dzieci. A na dokładkę, jeżeli będziecie chcieli wiedzieć, zaserwujemy informację, czy chodzenie nago po mieszkaniu jest dobre przy dzieciach i jaki seks to normalny seks. Nie będę Was o nic pytać, nie będę się dowiadywać. Będę opowiadać i odpowiadać. Celem tego spotkania jest wyjść jako szczęśliwa para. 
Vol. 2  Mity i kity w temacie seksu
To spotkanie będzie szalenie ciekawe i pomoże Wam nie zrobić gafy w najmniej odpowiednim momencie. Mówią, że dzieci zaglądają sobie w majtki, że Twój syn nie może interesować się kuzynką, że pan od wf-u to pedofil bo dotknął uczennicy za kitkę, a seksu pragną bardziej faceci. Mówią, że masturbacja szkodzi, a orgazm pomaga na ból głowy. Mówią, że edukacja seksualna chroni przed przedwczesnym współżyciem, że dziewczynki się nie masturbują. Czy to prawda? Przygotowałam dla Was całą listę mitów i ściem o seksualności człowieka małego i dużego, która pomoże Wam lepiej cieszyć się życiem i nie dawać się nabierać na medialne plotki o seksie.
Vol. 3  Seksowna mama po porodzie
Jak to zrobić żeby być seksowną po porodzie „Jestem gruba, a tu mi został fałd skóry, cycki mi obwisły…” To jak Ty się czujesz po porodzie? Jeżeli nie czujesz się świetnie, to zapraszam Cię na spotkanie ze mną, bo nie warto czuć się źle. Wszystko jest w Twojej głowie, tylko trzeba zrobić porządek. Pomogę Wam poczuć się dobrze i pewnie siebie. My kobiety, rodzimy, zmieniamy się, ale jedno jest pewne – pozostajemy sexy! Tak kochana! Ty też! Zapraszam wszystkie brzydkie, grube, chude, niezbyt ładne i te które ogólnie wszystko z Wami ok, ale coś jeszcze byście w sobie zmieniły.
Vol. 4  Mama pewna siebie to szczęśliwa mama
Oto warsztat z pewności siebie. Jesteś wspaniałą osobą, jesteś piękną kobietą, tylko jeszcze o tym nie wiesz, albo masz wątpliwości. Jeżeli tak jest to niezależnie czy te odczucia widać po Tobie, czy pozornie emanujesz pewnością siebie, to warto to zmienić. Jeżeli wątpisz w siebie, jeżeli nie czujesz się przekonana do siebie lub swoich poglądów to nie możesz być szczęśliwa. Nie w pełni! Pamiętaj, ze to udział się Twojemu dziecku. Bądź sobą i ciesz się tym, aby później nauczyć tego, przekazać to swojemu dziecku. Dasz radę. Pokochaj swoje ciało, pomysły i osobowość. Wierzę w Ciebie. Czas nabrać pewności siebie i kierować się swoim szczęściem.
Vol. 5  Facet w łóżku na łańcuszku
Cała prawda o facetach. 90 minut o tym czego pragną faceci, czego się boją i do czego dążą. Dowiesz się co na nich działa, czego się boją i o czym marzą. Zdradzę Ci sposoby na poznać prawdziwe oblicze Twojego konkretnego i niepowtarzalnego faceta, jego własne gusta, opinie i mieć lepszy wpływ na to, abyś i Ty była wyjątkowa i nie do zastąpienia.
Vol. 6   Nie Lada Zrada
Kobiety boją się zdrady bardziej niż mężczyźni, ale facetów zdrada boli bardziej. Tyle o fizycznej zdradzie, a co ze zdradą emocjonalną? Nie każda kobieta jest taka sama, nie każdy mężczyzna jest identyczny, każda zdrada bierze się z innych przyczyn i ma inny przebieg. Zdrada to taka paskudna bakteria, która czasami się przypałęta. Włazi do jakiegoś związku i powoduje … oj różne rzeczy powoduje. Czasami ból, czasami zaprzeczanie. Czasami przypałęta się zaproszona, a czasami zupełnie przypadkiem, a co najciekawsze: czasami bardzo szkodzi, a czasami uzdrowi sytuację. Pogadamy o tym co zrobić gdy wiemy, że ktoś zdradza, ale nas to bezpośrednio nie dotyczy, czy zdradza ma zawsze i tylko negatywne oblicze, czym w ogóle jest zdradza i czy możesz czuć się urażona skoro on popatrzył na inną. Opowiem Wam też o historii z rowerem, żebyście trochę mogły zapobiec zdradzie, a trochę się na nią przygotować, bo przecież żadnej z nas to (nie)dotyczy…
Vol. 7  Pokochałam tatusia bo…
Jak wybieramy partnera to jest taki wspaniały, że nikt nie wierzymy we własne szczęście. To skąd wziął się ten facet obok Ciebie, który zapomina czasami o byciu miłym, porządnym i taaaaakim szalenie zaradnym? Skąd w tym facecie wziął się ten leń, ten cham, i ten szalenie wkurzający gość? Ja wiem proszę Pani. Wiem też, że czasami każdego nachodzą wątpliwości w chwili złości. Zapraszam Was na spotkanie o tym jak oswoić partnera, czyli o tym jak na co dzień pracować nad związkiem lub odpuszczać, aby dawał nam radość, a szczęście innych nie kółko w oczy, bo wierz mi, że często nie ma czym kłóć. Wszystko rozchodzi się o to, że poślubiamy fantazję, a zabieramy do domu rzeczywistość. Dokonamy jednak razem kilku zmian w kontrakcie.
Vol. 8  Tak mi rób kochanie!
To będzie wykład o tym jak robić dobrze, ale pokazu nie będzie. Opowiem Wam o tym co daje nam radość w łóżkowych igraszkach, co powoduje lepsze orgazmy i co daje lepsze zadowolenie z życia intymnego. Wysłuchaj jak możesz lepiej zadbać o swoje szczęście „w łóżku” (i nie tylko w łóżku), ale też większą satysfakcję z seksu i relacji intymnych swojego partnera. Pokażę Wam też tą część kamasutry, której nikt jeszcze nie widział, bo podobno nie po to kupił tą książkę.
Vol. 9  Skąd się biorą dzieci?
Jedno z najstraszniejszych pytań, które stworzyło cały wysyp koncepcji: kapusta, bocian, nasionko podczas pocałunku… a wtedy pada pytanie: „To czemu urósł Ci brzuszek?” i nagle masz ogromną ochotę szukać pomocy. To nie musi być straszne. Nie powinniśmy zmieniać tematu, ani kłamać. Musimy umieć ten temat przekazać. Źle omówiony temat staje się traumatyczny dla dzieci, szczególnie dla dziewczynek, podobnie jak nieomówiony temat miesiączki, powoduje strach przed podpaską u chłopców. Zapraszam Was drodzy rodzice do spotkania przy kawie, podczas którego nauczę Was bez spiny wyjaśniać: skąd to dziecko się tam wzięło i którędy zamierza wyjść, tak abyście potrafili opowiedzieć o tym ciekawskiej 4 latce i żądnemu wiedzy 6 latkowi. Po prostu: jak rozmawiać z dziećmi w różnym wieku o zapłodnieniu, ciąży i porodzie.
Vol. 10 Harmonogram seksualny
Skoro myślisz o tym jaką edukację zapewnić swojemu dziecku i jaki język dodatkowy będzie miał w szkole Skoro dbasz o prawidłową dietę swojego dziecka, to czy nie powinno Cię też interesować, jak i kiedy Twoje dziecko będzie interesowało się swoimi potencjalnymi partnerami i swoją seksualnością? Czy wiesz jak przebiega rozwój seksualny człowieka, od urodzenia, przez przedszkolaka, nastolatka, aż po dorosłego? Kiedy kształtuje się orientacja seksualna i skąd się bierze? Jak wyglądają pierwsze miłostki. Warto wiedzieć, jak rozwija się Twoje dziecko, nie tylko pod względem wagi, wzrostu czy mowy. Ważne, aby wiedzieć co dzieje się z jego ciałem i potrzebami. Odważ się przyjść posłuchać. Jeżeli masz pytanie to możesz je zadać, ale nie udawaj, że w Twoim dziecku nie ma napięć, ciekawości i potrzeb. Bądź wspierającym rodzicem i przygotuj się na dorastanie Twojego malucha.
Vol. 11  Seksualność małego dziecka
Zobaczycie, że temat seksualności nawet małego dziecka jest dla wszystkich rodziców tak samo obecny, ale czasami niepotrzebnie straszny. Od kiedy człowiek jest seksualny? Jak ta seksualność się objawia i jak na nią odpowiadać? Na te i inne pytania odpowiemy na spotkaniu „Seksualność małego dziecka”. Podzielę się z Wami wiedzą na temat tego jak reagować na „odejdź mamo, bo ja wezmę ślub z tatusiem” i wyjaśnię, dlaczego dzieci chwytają za miejsca intymne ludzi dorosłych. Nie ominiemy tematu masturbacji dziecięcej. Dowiecie się jakie zachowania są normą dla wieku rozwojowego, a co jest sygnałem, że musimy coś poprawić, albo pomóc dziecku.
Vol. 12  Seksownie- czy, jak, kiedy?
W temacie już zawarte jest streszczenie tego co będzie, a będziemy mówić o tym:

  • Czy i o czym rozmawiać z dziećmi?
  • Jakich słów używać?
  • Kiedy rozmawiać?
  • Gdzie rozmawiać?
  • Z kim lub przy kim mówić lub nie mówić?

Po prostu jak to zrobić, aby przebrnąć przez krępujący, niewygodny temat. Obiecuję, że będzie mniej krępujący, jeżeli odbędziecie takie mini szkolenie. Padną różne niecodzienne słowa: orgazm, płeć, wytrysk, wzwód, sutek, cycek, nago, wchodzić… hmmm wchodzić, dochodzić, to brzydkie słowa? I dlaczego mówimy na nie brzydkie? Do zobaczenia w PituPitu..

 • „ Dieta dla płodności- jaki wpływ ma styl odżywiania na poprawę funkcji rozrodczych oraz wspomagająca płodność zarówno kobiet jak i Mężczyzn” 
 •  „ Powitanie wiosny” – Dietetyczne porządki dla ciała duszy i zdrowia. 
 • 9 miesięcy w zdrowiu- dieta w ciąży

Anna Gabryniewska – mgr położnictwa, położna środowiskowo-rodzinna, edukator ds.laktacji, instruktorka chustonoszenia ClauWi

Warsztat laktacyjny

-fizjologia laktacji
-techniki przystawiania do piersi
-problemy laktacyjne
-po co i dlaczego warto karmić
Spotkanie zakończymy pogadanka 🤓

Anna Koszla – karmienie piersią z perspektywy fizjoterapeutki, mamy 5 dzieci.

Na spotkaniu tym zobaczycie a, jeśli dzieci pozwolą, poćwiczycie, wygodne pozycje do karmienia. Dowiecie się, co oznacza „karmienie na żądanie” – czyli: jak rozpoznać, kiedy dziecko na prawdę chce jeść. Co zrobić z tak zwanymi „kolkami”?

Będzie też czas na odpowiedzi na pytania mam. Na to spotkanie szczególnie zapraszam mamy z małymi dziećmi, ale także Panie w ciąży, które będą mieć okazję poćwiczyć karmienie “na sucho” czyli na lalkach.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Michał Koszla- szczęśliwy mąż i ojciec 5 dzieci. W 2001 roku ukończył Poznańską Akademię Wychowania Fizycznego, broniąc pracę z zakresu fizjoterapii po porodzie. Jest doktorantem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Należy do ICS – International Continence Society

Od roku 2001 prowadzi fizjoterapię uroginekologiczną – terapię dna miednicy oraz położniczą – autorski program Atrakcyjna MamaTM. Prowadzi także pacjentki bólowe – w tym w ciąży i po porodzie.

W 2004 roku wraz z żoną założył szkołę rodzenia „Dobry Poczatek” w Poznaniu, na której prowadzi m.in. wykłady z zakresu profilaktyki bólu i zaburzeń dna miednicy.

Prowadzi autorskie szkolenia dla fizjoterapeutów – od 2010 roku „Fizjoterapia w połogu” , a od 2013 – „Fizjoterpaia dna miednicy”.

Prowadził wykłady na konferencjach:

 • XV Ogólnopolska Konferencja Fundacji Rodzić po Ludzku,
 • dwukrotnie na Ogólnopolskiej Konferencji dla Położnych „W służbie bociana”,
 • III Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Promocja zdrowia reprodukcyjnego”
 • IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego”

Warsztaty krawieckie

 1. Zapoznanie się z maszynami do szycia, budowa maszyny, bezpieczeństwo obsługi, ustawienia (pomijając serwis maszyn)

a) omówienie budowy maszyny dla różnych typów maszyn (elektryczne, mechaniczne)

b) omówienie bezpieczeństwa obsługi przy podłączaniu, wyłączaniu, wymianie igieł, wymianie stopek, nakładanie i wymianie nici. Strefa wewnętrzna – bębenek, strefa zewnętrza – szpule do nici. Czyszczenie maszyn dla sprawnego funkcjonowania i obsługi.

c) omówienie ustawień maszyn dla prawidłowego funkcjonowania oraz prawidłowych napięć nici, zmiana rodzajów ściegów, wg tolerancji tkaniny

 1. Zapoznanie się z elementami szycia, rodzaje szwów, rodzaje ściegów, rodzaje przeszyć

zszywanie, zaszywanie, stebnowanie wg potrzeb i właściwości tkanin

 1. Zapoznanie się z rodzajami dodatków krawieckich:

guziki, napy, lamówki, wypustki, koronki, taśmy, zamki i inne

 1. Nauka szycia ściegiem prostym, zygzakiem, inne rodzaje szwów, odstępy, długości, załamania, marszczenia, zakładki, podszywanie i inne zastosowanie szwów

 2. Nauka szycia maszynowego

a) poduszka z zamkiem, kształt dowolny wg propozycji kursantów

b) czapeczka nakładana z aplikacją, metką, obwódką (dla dziewczynek i chłopców)

c) komin/szaliczek: nakładany, dwustronny, na nap, na guzik, przekładany przez głowę, wiązany lub na rzep

d) zabawka dla dziecka: typu sześcian, tasiemki, sznurki, dodatki, łączenia

dodatkowe omówienie typów tkanin, wypełnień oraz dodatków (dla bezpieczeństwa dziecka)

e) kocyk typu miękki dla dziecka: omówienie typów tkanin, możliwość ich łączenia zastosowanie grubości wypełnień, dodatkowa nauka szpilkowania, fastrygi oraz warstwowania tkanin dodatkowe omówienie typów tkanin, wypełnień oraz dodatków dla bezpieczeństwa dziecka.

 1. Nauka szycia maszynowego dla bardziej zaawansowanych wg potrzeb oraz umiejętności

Pościel dziecięca z zachowaniem wzorów

Konstrukcja, pomiar, wykroje, szycie zamknięć (zamek kryty, listwa, wiązanie, guziki, napy, otwarcie)

Narzuta/kapa na łóżeczko dziecka, narzuta typu minky bez wypełnienia oraz szycia prostych wykończeń, np. do pieluszek flanelowych (różne rodzaje i rozmiary)

Poduszki zdobione dla dziecka typu sówka, chmurka, księżyc itp. (z zachowaniem bezpieczeństwa dziecka (tkaniny typu filc))

Dodatki do pokoju dziecka, dodatki typu organizery, pokrowiec na przewijak i inne wg sugestii kursantów

 1. Nauka szycia maszynowego dla odważnych wg potrzeb oraz umiejętności

Podstawy konstrukcji kroju, modelowania, szycia elementów odzieży takich jak: kołnierzyki, kieszonki, mankiety koszul, muchy, krawaty, poszetki i wiele innych.