Regulaminy zajęć prowadzonych przez Ideownię 

Firma Ideownia, której właścicielką jest Małgorzata Gołębiowska-Dyrek, prowadzi w A Po Co Mi To? zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat: Dźwiękoludki i Domowe Przedszkole. Zajęcia prowadzone są przez Małgorzatę Gołębiowską-Dyrek lub przez jej wyszkoloną kadrę.

 1. Dźwiękoludki

Dźwiękoludki to zajęcia rytmiczno-muzyczne, uwrażliwiające dzieci na muzykę, taniec i śpiew. Oparte są na dokonaniach prekursorów nauki tańca, muzyki i rytmiki, takich jak: Orff, Gordon, Laban, Sherbon. Wykorzystują nie tylko dźwięk, ale także elementy gimnastyki i chromoterapii, dzięki czemu rozwijają w formie zabawy wszystkie dziecięce zmysły. Dźwiękoludki zwiększają u dzieci płynność mowy, wpływają na zdolność koncentracji, rozwijają zdolności muzyczne, wiedzę o muzyce i instrumentach. Zajęcia mają przewidywaną strukturę i powtarzający się harmonogram, dzięki czemu uczą zasad współpracy w grupie, a także stanowią bezpieczną, przewidywalną całość dla maluchów rozpoczynających przygodę z zajęciami. Dźwiękoludki pomagają dzieciom oswoić się z grupą rówieśników, przyzwyczaić się do formuły, w której dorosły prowadzi zajęcia, a tym samym są kolejnym po Zabawowni krokiem adaptacyjnym przed rozpoczęciem edukacji w żłobku bądź przedszkolu. Zajęcia odbywają się minimum raz w tygodniu, trwają 45 minut.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DZIECI

Dźwiękoludki to zajęcia, w których uczestniczą dzieci wraz z opiekunami. Formuła zajęć zakłada, że wszyscy uczestnicy siadają w kole, a dzieci czynnie uczestniczą w zajęciach, wykonując polecenia prowadzącego. Rodzice przez cały czas pozostają na tyle blisko, by maluchy mogły w razie potrzeby w każdej chwili do rodzica podejść i się przytulić. Wielu naszych małych gości potrzebuje czasu, aby się oswoić z prowadzącym i formą zajęć, dlatego na początku dzieci mogą siedzieć przez całe zajęcia na waszych kolanach i się przytulać. To jest w porządku. Z czasem poczują się bezpieczniej. To dlatego nazywamy Dźwiękoludki drugim po Zabawowni krokiem adaptacyjnym przed rozpoczęciem żłobka lub przedszkola. Z formy dowolnej i spontanicznej zabawy przechodzimy na zabawę moderowaną.

DOBRE ZASADY NA START

 • Rozbierz siebie i dzieci w przedsionku, a na salę wejdźcie w skarpetkach. Pilnuj, by maluchy nie wbiegały na łosia w butach.
 • Wejdź z dzieckiem na zajęcia, usiądź i poczekaj, aż się zaczną.
 • W ramach Dzwiękoludków nie mamy możliwości zaoferowania rodzicom kawy, kawę można zabrać sobie w termokubku i popijać na zajęciach. Dzieci mogą w czasie zajęć pić wodę z bidonu.
 • Jeśli masz pieluchę z kupą, zawiń ją w foliowy woreczek dostępny w szarym filcowym organizerze nad przewijakiem, wystaw za drzwi wejściowe, a potem ze sobą zabierz. Kubeł pełen brudnych pieluch pogarsza jakość przebywanie w łazience. Jeśli Twoje dziecię samo korzysta z nocnika, umyj go po nim i zdezynfekuj, aby inne mogło z tego nocnika skorzystać.

PŁATNOŚCI

 • Pojedyncze zajęcia kosztują 50 zł za jedno dziecko i 25 zł za każde kolejne. Pojedyncze zajęcia można wykupić raz, na początku przygody z Dźwiękoludkami, by sprawdzić, czy odpowiada nam formuła, następnie proponujemy karnet.
 • Pierwsze miejsce rezerwujecie, kontaktując się z daną filią za pośrednictwem telefonu, maila albo messengera.
 • Za wyjątkiem punktu pierwszego zajęcia objęte są karnetem. Karnet obejmuje spotkania raz w tygodniu przez miesiąc i w zależności od dnia tygodnia, w którym odbywają się zajęcia, jest tych zajęć 4 lub 5. Jedne zajęcia w karnecie kosztują 45 zł za jedno dziecko i 20 za każde następne, zatem opłata za cały miesiąc wynosi 180 lub 225 zł (i 100 lub 120 za drugie i każde kolejne dziecko).
 • Wybierając karnet, deklarujecie się, czy chcecie chodzić przez miesiąc czy może przez kilka miesięcy (np. aż do rozpoczęcia żłobka/przedszkola). Przy wyborze opcji wielomiesięcznej wpłacacie kaucję w wysokości 100 zł, która będzie stanowić połowę lub część opłaty za Wasz ostatni miesiąc.
 • Płatności przyjmuję pod koniec miesiąca ‒ płacicie wówczas za miesiąc następny (np. 25 lutego opłacacie marzec) i informujecie mnie, czy zamierzacie chodzić dalej, czy może marzec będzie Waszym ostatnim miesiącem przygody z Dźwiękoludkami. Za ostatni miesiąc płacicie część kwoty, ponieważ 100 zł pokrywamy z kaucji.
 • Płatności przyjmowane są gotówką.
 • Wiadomo, że dzieci chorują, więc zgłaszajcie nieobecności, najlepiej na 24 godziny przed Waszymi zajęciami. Jeśli jednak dziecko dostało temperatury tuż przed założeniem butów, także nas poinformujcie. Nieobecności możecie odrobić w inny dzień w Zabawowni, tylko napiszcie lub zadzwońcie, czy jest wolne miejsce.
 1. Domowe Przedszkole

Domowe Przedszkole przeznaczone jest dla dzieci, które nie zaczęły jeszcze edukacji przedszkolnej, a skończyły już 18 miesięcy oraz tych, które przedszkole już zaczęły, ale nie mogą się w nim zaadaptować. Są to zajęcia oswajające maluchy z moderowaną przez wychowawcę zabawą w grupie i ze zmieniającą się grupą dorosłych (bo dzieci przychodzą z różnymi opiekunami). Przygotowują także do czasowej rozłąki z mamą. Mają strukturę przypominającą dzień w przedszkolu. Na początku prowadząca wita się z każdym dzieckiem, następnie rozpoczyna blok zabaw tematycznych, na które składają się zabawy ruchowe, edukacyjne i plastyczne. Ta część trwa około 40 minut do godziny. Po tym czasie dzieci się wyciszają, przytulają się do poduszek i słuchają kołysanki. Po odpoczynku wspólnie myją ręce. Na sali rozkładany jest kocyk piknikowy, na którym wszyscy siadają i jedzą przygotowane wcześniej przez rodzica śniadanie. Po śniadaniu rozpoczyna się czas wolnej zabawy (około 15-20 minut), wynoszone są wtedy wszystkie zabawki, za pomocą których łatwo zrobić bałagan (np. klocki, autka, drewniana kolejka) ‒ zadaniem dzieci będzie po skończonej zabawie ten bałagan posprzątać. Domowe Przedszkole to kolejny, ostatni już krok adaptacji do żłobka lub przedszkola. Zajęcia odbywają się w każdej filii minimum raz w tygodniu.

ROZŁĄKA Z OPIEKUNEM A ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DZIECI

Główny założeniem domowego przedszkola jest brak obecności rodzica w czasie zajęć. Oznacza to, że rodzic przyprowadza dziecko na zajęcia, a następnie wychodzi do sąsiedniej sali (ze stołem i kredensem), by tam oddać się rozmowie z innymi rodzicami lub jakiejkolwiek innej formie relaksu. Zajęcia te mają przyzwyczajać dzieci do rozłąki z mamą/tatą. Jeśli dziecko przychodzi do nas w czasie zajęć, dajemy buziaki, przytulamy, prowadzimy do sali i po kilku minutach staramy się ponownie wyjść. To bardzo ważne, żeby pozwalać dzieciom się odrobinę do nas odseparować, ułatwi to im adaptację w żłobku lub przedszkolu. Nie można jednak w czasie domowego przedszkola wyjść na zakupy. A Po Co Mi To? jest spotem familijnych wydarzeń, a nie placówką wychowawczą, oznacza to, że odpowiedzialność za dziecko przez cały czas spoczywa na rodzicu. W wypadku tych zajęć, oznacza to, że dziecko musi wiedzieć, że rodzic jest blisko, że w każdej chwili może do niego podejść. Ponadto w razie nagłej sytuacji, rodzic może zareagować. Każde dziecko przychodzi na zajęcia z wodą w bidonie i ze swoim śniadaniem (mus, owoce, kanapka, co tam wam wpadnie do śniadaniówki). Radzimy też zabrać suche i mokre chusteczki i ubranko na zmianę, w razie bardzo radosnej zabawy plastycznej lub gwałtownego mycia rąk.

DOBRE ZASADY NA START

 • Rozbierz siebie i dzieci w przedsionku, a na salę wejdźcie w skarpetkach. Pilnuj, by maluchy nie wbiegały na łosia w butach. Łoś jest strażnikiem głównej sali i istnieje szansa, że zaryczy z wściekłości, gdy jakiś ubłocony bucik stanie mu na głowie.
 • Zaprowadź dziecko na zajęcia, daj mu buziaka, poczekaj chwilę, sprawdzając jak się maluch czuje. Po rozpoczęciu zajęć i powitaniu wszystkich uczestników wyjdź z sali. Jeśli dziecko po Ciebie wróci znów odprowadź je, daj buziaka i wyjdź. Pozwól mu nabierać samodzielności i oswajać się z rozłąką.
 • W ramach domowego przedszkola można w czasie śniadania na głównej sali spożywać posiłek. Po jedzeniu posprzątaj po swoim dziecku i wyrzuć śmieci. Wspólne mycie rąk jest przed śniadaniem, ale jeśli dziecię bardzo się wybrudziło podczas jedzenia, umyj je, żeby nie dotykało upaćkanymi rączkami wspólnych zabawek.
 • W ramach domowego przedszkola nie ma kawy dla rodzica. Można przynieść sobie kawę w termokubku.
 • Dzieci same po zajęciach z pomocą prowadzących sprzątają zabawki.
 • Jeśli masz pieluchę z kupą, zawiń ją w foliowy woreczek dostępny w szarym filcowym organizerze nad przewijakiem, wystaw za drzwi wejściowe, a potem ze sobą zabierz. Kubeł pełen brudnych pieluch pogarsza jakość korzystania z łazienki. Jeśli Twoje dziecię samo korzysta z nocnika, umyj go po nim i zdezynfekuj, aby inne mogło z tego nocnika skorzystać.

PŁATNOŚCI

 • Pojedyncze zajęcia kosztują 60 zł za jedno dziecko i 30 zł za każde kolejne. Pojedyncze zajęcia można wykupić raz, na początku przygody z Domowym Przedszkolem, by sprawdzić, czy odpowiada nam formuła, następnie proponujemy karnet.
 • Pierwsze miejsce rezerwujecie, kontaktując się z daną filią za pośrednictwem telefonu, maila albo messengera.
 • Za wyjątkiem punktu pierwszego zajęcia objęte są karnetem. Karnet obejmuje spotkania raz w tygodniu przez miesiąc i w zależności od dnia tygodnia, w którym odbywają się zajęcia, jest tych zajęć 4 lub 5. Jedne zajęcia w karnecie kosztują 50 zł za jedno dziecko i 25 za każde następne, zatem opłata za cały miesiąc wynosi 200 lub 250 zł (i 100 lub 125 za drugie i każde kolejne dziecko).
 • Wybierając karnet, deklarujecie się, czy chcecie chodzić przez miesiąc czy może przez kilka miesięcy (np. aż do rozpoczęcia żłobka/przedszkola). Przy wyborze opcji wielomiesięcznej wpłacacie kaucję w wysokości 100 zł, która będzie stanowić połowę lub część opłaty za Wasz ostatni miesiąc.
 • Płatności przyjmujemy pod koniec miesiąca ‒ płacicie wówczas za miesiąc następny (np. 25 lutego opłacacie marzec) i informujecie mnie, czy zamierzacie chodzić dalej, czy może marzec będzie Waszym ostatnim miesiącem przygody z domowym przedszkolem. Za ostatni miesiąc płacicie część kwoty, ponieważ 100 zł pokrywamy z kaucji.
 • Płatności przyjmowane są gotówką.
 • Wiadomo, że dzieci chorują, więc zgłaszajcie nieobecności, najlepiej na 24 godziny przed Waszymi zajęciami. Jeśli jednak dziecię dostało temperatury tuż przed założeniem butów, także mnie poinformujcie. Nieobecności możecie odrobić w inny dzień w zabawowni, tylko napiszcie lub zadzwońcie, czy jest wolne miejsce.